نقش CAFS در صرفه جویی در جان و مال

نقش CAFS  در صرفه جویی در جان و مال فوم هوای فشرده یا CAFS ( Compressed Air Foam System ) که اخیراً توسط مهندسین و کارشناسان شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت…

نقش CAFS  در صرفه جویی در جان و مال

فوم هوای فشرده یا CAFS ( Compressed Air Foam System ) که اخیراً توسط مهندسین و کارشناسان شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان بصورت کاملا بومی در ایران ساخته شده و بصورت تجاری تولید می شود، یکی از پیشرفته ترین سیستم های اطفا حریق شناخته شده در صنعت آتش نشانی است که با وجود اینکه قبلا تنها دو کشور آلمان و ایالات متحده آمریکا به این تکنولوژی دست پیدا کرده اند اما با این وجود توانسته خیلی زود فرا گیر شده و در بین بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یکی از کارآمد ترین راه ها برای مهار آتش از هر نوعی به کار رود.

در واقع سیستم CAFS به دلیل نوع فوم و قدرت فوق العاده ای که در مهار آتش دارد می تواند در مدت زمان بسیار کمی آتش را از هر نوعی که باشد مهار کند. ۴ عامل اصلی آتش یعنی هوا، ماده سوختنی، حرارت و واکنش های زنجیره ای هستند که هر یک از این عوامل به خوبی در سیستم فوم هوای فشرده مهار می شوند.

فوم هوای فشرده یا CAFS یکی از مفید ترین ابزارهایی است که می تواند در هر کارخانه، سازمان، خانه، اداره و یا محیط طبیعی برای مهار آتش به کار گرفته شود.

  • مقرون به صرفه بودن سیستم CAFS

گاهی وقت ها قبول هزینه ای کم، از به وجود آوردن هزینه های زیادی جلوگیری می کند. مجهز شدن به سیستم اطفا حریق یکی از همین موارد است. با هزینه کمی که برای تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات اطفا حریق می شود، می توان از بسیاری خسارات سنگین و بعضاً جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

از طرفی دلایل زیادی مبتنی بر به صرفه و اقتصادی تر بودن سیستم فوم هوای فشرده ایمن صنعت E-MEN CAFS وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • ظرفیت بسیار بالا سیستم CAFS

همانطور که می دانید و در مطالب دیگر گفته شد، یکی از مهم ترین ویژگی های سیستم فوم هوای فشرده CAFS ، ظرفیت خروجی بسیار بالا این سیستم است که باعث شده هر یک سیلندر اطفا حریق با تکنولوژی CAFS هم از لحاظ حجم مواد اطفایی و هم مدت زمان قابل اطفا، معادل 11 عدد سیلندر اطفا حریق معمولیِ هم ظرفیت است.

همچنین تمام سیستم های اطفا حریق با تکنولوژی CAFS از این ویژگی برخوردارند و در مقایسه با سیستم های هم ظرفیت دیگر 11 الی 20 برابر قابلیت بهره برداری بیشتری دارند.

  • هزینه شارژ و تعمیر پایین

وقتی شما می توانید به جای خرید 11 کپسول اطفا حریق معمولی، 1 سیلندر اطفا حریق CAFS تهیه کنید، تا حد زیادی در هزینه شارژ و تعمیر سیلندر ها صرفه جویی کرده اید.

نیازی نیست عمل شارژ و تعمیر بر روی 11 کپسول خاموش کننده انجام شود و فقط 1 سیلندر کفس را شارژ و در صورت نیاز تعمیر می کنید.

  • صرفه جویی در هزینه برق، پمپ، ژنراتور، تانکر و آب

نکته جالبی که در مورد سیستم فوم هوای فشرده ایمن صنعت E-MEN CAFS ، با تمام مزیت ها و ویژگی های آن، وجود دارد این است که در این سیستم اطفا حریق از هیچ گونه برق یا پمپی استفاده نشده است که در پی آن صرفه جویی زیادی در هزینه های خرید، تعمیر و نگه داری پمپ ها و ژنراتور ها را به دنبال دارد.

از طرفی یکی از ویژگی های بسیار مهم سیستم فوم هوای فشرده کفس، استفاده بسیار کم از آب در فرآیند حباب سازی و پس از آن اطفا حریق است. این یعنی صرفه جویی در هزینه خرید و نگه داری تانکر های آب، آب و مجددا پمپ ها و ژنراتور ها.

  • کاهش خسارات آب

مطالعات اخیر NIFC به این نتیجه رسید که 90 درصد از آب مورد استفاده جهت خاموش کردن آتش نتوانسته است آتش را خاموش کند زیرا آب به سطح مواد مشتعل نفوذ نمی کند. در مطالعه ای دیگر NIFC به این نتیجه رسید که تقریبا 75 سنت از هر دلاری که بعد از آتش سوزی به عنوان خسارت قلمداد می شود، نتیجه خسارت وارده توسط آب است. بنابراین وقتی 90 درصد از آبی که برای اطفا حریق استفاده می کنیم هیچ کاری انجام نمی دهد و از طرفی 75 درصد خسارت ها به خاطر آب است نه آتش ، آیا نباید از CAFS استفاده کرد ؟

(معمولا از هر 100 میلیون تومان خسارت در اثر آتش سوزی، تنها 25 میلیون تومان آن در اثر آتش است و 75 میلیون تومان باقی خسارت وارده توسط آب می باشد).

سیستم CAFS همانطور که گفته شد از آب بسیار کمی در روند حباب سازی و اطفا خود استفاده می کند در نتیجه خسارات وارده توسط آب، با سیستم کفس بسیار کاهش یافته تقریبا به صفر می رسد.

  • کاهش خسارات آتش

در اینکه آتش و آتش سوزی از زیان بار ترین حادثه هاست جای هیچ شکی نیست؛ همانطور که هیچ شکی در قابل جلوگیری و کنترل بودن آتش و آتش سوزی نیست.

همچنین ثانیه ها در امر اطفا حریق بسیار مهم اند. هرچه زودتر بتوان آتش را مهار کرد، خسارت کمتری نیز به بار می آید.

قدرت بالایی که سیستم اطفا حریق CAFS در خاموش کردن آتش دارد باعث شده تا  سرعت اطفا حریق در این سیستم بسیار بالا باشد.

همچنین سیستم فوم هوای فشرده کفس قابلیت طراحی و اجرا به صورت سیستم اطفا حریق اتوماتیک و سیستم اطفا حریق نیمه اتوماتیک را دارد. با سرعت بالایی که این سیستم خاموش کننده آتش دارد، می توان تا حد زیادی از خسارات احتمالی جلوگیری کرد.

  • گارانتی و خدمات پس از فروش

شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان مشتری مداری و کسب رضایت مشتریان را سر لوحه کار خود قرار داده و این طرز تفکر به نوعی خط مشی سازمان و تمامی پرسنل و کارکنان آن مجموعه می باشد. به همین دلیل تمام محصولات این شرکت دارا گارانتی، کلاس آموزشی، تست و کنترل کیفیت دوره ای و دیگر خدمات رایگان می باشد.

گروه اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان به عنوان مخترع و تولید کننده انحصاری سیستم فوم هوای فشرده در ایران آماده برگزاری دوره های آموزشی کاربردی برای کلیه مجریان اطفا حریق ، آتش نشانان، ماموران ایمنی و بهداشت در کلیه سطوح و غیره می باشد.

ضمن اینکه شما می توانید برای تجهیز مکان های عمومی و خصوصی خودتان همین امروز با کارشناسان ما تماس گرفته و با کار کارشناسی شده دقیق تمامی مکان های خود را به این سیستم مجهز کنید. برای خرید، مشاوره و تجهیز مکان های مختلف خود همین امروز با کارشناسان ما در شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان تماس گرفته و از مشاوره تخصصی ما بهره مند شوید.

 

نکات مهم موقع خرید
افزایش ظرفیت حجمی خروجی بسیار بالا