چسبندگی مواد اطفایی

چسبندگی مواد اطفایی چسبندگی مواد اطفایی در سیستم اطفا حریق CAFS در سیستم فوم هوای فشرده CAFS هدف فقط سرد کردن و اطفا حریق نیست. بلکه مکانیزم به کار رفته در…

چسبندگی مواد اطفایی

چسبندگی مواد اطفایی در سیستم اطفا حریق CAFS

در سیستم فوم هوای فشرده CAFS هدف فقط سرد کردن و اطفا حریق نیست. بلکه مکانیزم به کار رفته در این سیستم فوق پیشرفته علاوه بر سرد کردن، خفه کردن آتش و نیز علاوه بر اطفا حریق، جلوگیری از شعله وری مجدد حریق هم می باشد.

فوم هایی که برای سیستم کفس یا سیستم هوای فشرده CAFS استفاده می شود تنوع زیادی دارند. فوم این سیستم از درجه کاملا خشک( مربوط به حریق های کاملا خشک) تا درجه کاملا مرطوب ( مربوط به حریق های کاملا مرطوب) گسترده شده است که این مورد نیز مانند بسیاری دیگر از قابلیت های دستگاه به راحتی قابل تنظیم می باشد.

بنابراین در این حالت ماموران می توانند فوم مخصوص هر آتش را تنها با تنظیم درجه های تعبیه شده روی دستگاه به راحتی مشخص نمایند.

حباب های حاصل از مخلوط آب ، هوا و فوم ترکیبی، همانند یک پتو نسوز بر روی آتش قرار می گیرند و بصورت یک لایه کاملا محافظتی آتش را در بر گرفته و خاموش می کنند. همانگونه که توضیح دادیم این فوم به دلیل چسبندگی زیاد، خاصیت برگشت ناپذیری و خاصیت محصور کنندگی به خوبی هر نوع آتش را در کمترین زمان اطفا می کند.

این خاصیت چسبندگی به دو بخش قابل تفکیک است. یک مورد چسبندگی ذرات مواد از داخل و یک مورد چسبندگی مواد اطفایی با سطوح خارجی. چسبندگی مواد اطفایی با سطوح خارجی باعث می شود شما بتوانید تمام سطوح افقی و عمودی رو آغشته به کف کنید و با قدرت چسبندگی بالایی که این فوم خاموش کننده داردبرای تمام سطح مورد نظر پوشش از کف درست کرده و مانع رسیدن آتش به آن نقطه شده یا مانع رسیدن اکسیژن به آتش آن نقطه شوید. تمام سطوح افقی مانند سطح رویه اجسام، کف زمین، سطح زیرین اجسام و حتی سقف ها مانند سقف سوله و … و سطوح عمودی مانند دیوار ها و بدنه ها را در بر می گیرد.

همچنین این فوم به هر نوع سطحی بصورت قوی خاصیت چسبندگی دارد. تفاوتی ندارد این سطح چوبی باشد، سرامیکی باشد، شیشه ای باشد، ماده سوختنی مانند فوم ها و سقف های کاذب باشد یا غیره؛ فوم سیستم کفس فوراً سطح مورد حریق را در بر گرفته و آتش را خفه می کند.

طرز کار خاموش کنندگی سیستم کفس CAFS

در زمان استفاده از سیستم CAFS این نوع کف و یا فوم اطفا همانند یک پوشش یکپارچه روی سطح حریق قرار می گیرد و پوششی را ایجاد می کند نه تنها باعث خفه شدن آتش به دلیل عدم اجازه ورود اکسیژن به فضای آتش می شود؛ بلکه با خاصیت سرد کننگی بالایی که دارد باعث می شود ضلع حرارت مثلث آتش نیز از بین رود. بافت یکپارچه این فوم تمامی روزنه ها و سطوح را به شکلی کاملا منسجم می پوشاند که این کار باعث می شود که آتش فورا خاموش شود و به سرعت سرد شود.

خوشبختانه سیستم هوای فشرده اطفا حریق یا CAFS امروزه به دست متخصصین بسیار توانمند شرکت اعتماد سازان ایمن صنعت آیندگان در ایران در دسترس قرار گرفته است.  سیستمی که با دانش بومی و به دست متخصصین ایرانی ساخته شده است و از بسیاری از جهات از سیستم های کفس دو کشور دیگر صاحب این تکنولوژی یعنی آلمان و آمریکا نیز برتری دارد.

شما به منظور ایجاد  شرایط ایمن و متناسب با بالاترین استاندارد های روز دنیا می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا با یک سیستم ایمنی بسیار قدرتمند شرایط ایمن محیط کار و زندگی خود را تضمین کنید.

طول پرتاب بسیار بالا سیستم CAFS
جلوگیری از شعله وری مجدد با سیستم CAFS